El emeği, dokunduğu şey her ne olursa olsun, ona farklı bir boyut katmakta, değerini ona, yüze hatta binlere çıkarmakta. En basitinden iğne oyası bir örtüde, kaç gecenin yorgun gözlerinin izleri, oya yaparken acı çeken parmakların hatırası yer almakta. Aslında el emeği dediğimiz şey, estetik algısı, maharet ve sabrın bir araya geldiği ve sonucunda göz nuru bir eserin ortaya çıkması.

Tarihimize baktığımızda, Osmanlı döneminde el emeğine, işlemelere ne kadar değer verildiğini ve desteklendiğini görebiliyoruz. O dönemin halklarının gelenek ve görenekleri çerçevesinde, günümüz tabiriyle, “moda olan tarz” ne ise çeyizler, özel günlerin hatıraları hep el emeği ile yapılmış, bu sanat anlayışı bir miktar solmuş olsa da, günümüze kadar taşınmıştır. 

Pesent, sarme, gözeme, hesap işi, Slav iğnesi, Buhara atması, suzeni, tel sarma, civankaşı, hasır iğne, ciğerdeldi, muşabbak, dival işi, balıksırtı; Osmanlı döneminde yapılmış ve günümüze kadar gelmiş olan, o rengarenk çiçek bahçesini andıran bohçaların, seccadelerin, yatak takımlarını süsleyen el sanatlarından bazıları. 

Günümüze baktığımızda, eskilerin el sanatlarından bazıları halen canlılığnı korusa da bir çoğunun tarihin sayfaları arasında kaybolduğunu görüyoruz. Belki modern dönemde özellikle de batının etkisiyle bu el sanatlarının yerini dantel, delikişi gibi teknikler almış. 

Bu anlamda Osmanlı dönemi işlemelerinin zenginliğini ve çeşitliliğini gözler önüne seren Sadberk Hanım Müzesi, El Emeği Göz Nuru sergisi görülmeye değer.

Sizlerle burada koleksiyondan bir kaç parçanın resmini
paylaşmak istiyorum. Özellikle dival işi (Maraş işi) ve 
telkırma tekniği ile yapılmış olan çalışmalar hassaten 
görülmeye değer parçalar.

Özetle, günümüzde eski rağbetini kaybeden el işçiliği, gerek maliyeti gerekse ustalarının artık çok çok azalmış olması sebebiyle, eğer kullanılmışsa hem kullanıldığı parçaya muazzam değer katıyor, hem nostaljiyi sevenlerin özlemini gideriyor.

Son olarak El Emeği Göz Nuru koleksiyonundan bir kaç parça…

kostum4

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s