Sanatı ilayı kelimetullah yolunda kullanmak

Bir zamanların tartışması olan “sanat sanat için midir” yoksa “sanat devlet için midir” sorularına bir soru da ben eklemek istiyorum; “sanat hizmet için midir?” Kainatta herşey Rabbini gösterir, Ona işaret eder, Allah’tan haber verir: Eşsiz sanatlarla yaratılmış, ince sanatlarla işlenmiş, nadide işlemelerle süslenmiş kainat, onun Sani-i Zül Celal ve Cemal olduğuna işaret etmekte. Durum böyleyken, Onun yarattıklarından ilham alarak, Onun yarattıklarını taklid ederek yapılagelmiş sanatların Ona hizmet etmemesi mevzu bahis olamaz.

İkinci olarak; sanatı sırf sanat olsun diye icra etmek,
belki bir zaman israfı belki bir nimet israfı, ve yaradılış
gayesi doğrultusunda sarfedilmemiş bir çaba olduğundan 
tümüyle bir israf amelesi olarak addedilebilir.
Halbuki, sanat sahibi sanatkar, bir ressam veya bir müzisyen veya bir tasarımcı veya bir balet, sanatını icra ederken, Onu anlatma gayesini gütse, veya Onun emirlerini anlatma ve yayma amacını edinse, veya Onun Kemaline ve Cemaline işaret ederek gönülleri coştursa tam bir hizmet ve hakikat ehli olmuş olur kanaatindeyim. 
El-hasıl, diyoruz ki; sanat hizmet için olduğunda ille-i gayemiz doğrultusunda bir hareket ve ve çaba olarak addedilmekte, dolayısıyla sevap hanemize yazmaktadır. İnşallah sanat adına yapılan ve yaptığımız tüm icraatlarin öncelikle Onun sanatının bir gölgesi olduğu bilincinde olma, saniyen yine sanatsal icraatlerimizin Onu tanımaya ve tanıtmaya, Onu sevmeye ve Ona varmaya bir vesile olması temennisiyle.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s