90’lı yıllarda tesettür dendiğinde akla ve göze -en azından benim hatırladığım en erken dönem olması itibariyle- ayak bileklerine kadar uzanan pardesü ve omuzlardan aşağılara sarkan kare 120×120 boyutlarındaki başörtüler gelirdi. Tesettürünü bu tarzın dışında yapanlara marjinal gözüyle bakılır, bu tarz giyinenler farklı bir “sınıfın” mensubu olarak algılanırdı.

Aradan neredeyse 15 yıl geldi, geçti; tabiri diğerle köprülerin altından çok sular geçti. Bugün o büyük kare başörtülerinin yerini, iğne ile iliştirmek bir yana dursun, iki ucu birbirine değmemesi için azami dikkat harcanarak takılan şallar aldı.

Pardüselerin yerinde ise yeller esiyor desek yeğdir; zira bugün pardesü çoğunlukla, kilolu yaşlı teyzelerin taassubi dış kiyafeti olmaktan öte gitmemekte.  

İşte tam da kaderdenk noktası diyebileceğimiz böylesi bir dönemde feraceler koştu imdada. Zira ferace tarz olarak pardesüyü andırmakla beraber, pardesü gibi “cliché” olmayıp, batılıların ifadesiyle “Islamic chique” olarak gardroplarımızda yer almaya başladı.

Feraceler o kadar sevildi ki genci yaşlısı, zengini
fakiri herkes kendi yaşına, bütçesine uygun en az bir 
ferace sahibi oldu.

Bugün İstanbul’un mütedeyyin “high street”lerinde yerli veya yabancı üretim her bütçeye her zevke hitap eden ferace bulmak hiç de zor değil. Fakat Türkiye halen daha “tasarım ferace” konusunda bakir denilebilir Arap yarımadasıyla karşılaştırıldığında. Bir Lamiya Abedin, bir Hesseh kalitesinde tasarım yapabilmek ve böylesi markalar oluşturabilmek için bayağı bir yol kat etmek gerekiyor ülkemizde.

Duamız o ki, bizler de tesettürden ödün vermeden hem kaliteli hem özgün hem de her keseye hitab edebilecek feraceler tasarlayan bir ekip olabilelim.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s