Çalışan bayanlar olarak her sabah “ne giymeli, nasıl bir kombinasyon yapmalı, bu renk etek çok mu parlak kaçar, bu bluz çok mu ilgi çekici, bu elbisenin deseni çok mu göz kamaştırıcı, bu pantolon çok mu dar, bu ayakkabının topuğu çok mu yüksek, bu babet çok mu casual” gibi sorularla zihnimizi meşgul edip hızlı bir şekilde karar vermek zorunda kalırız. Bazen isabetli kararımız günboyu kendimizi rahat hissettirip bazense hızlı karar almaktan dolayı seçimlerimiz gün boyu bizi rahatsız eder.

Aslında her birimizin öyle veya böyle yaşadığı bu kararsızlığın başlıca nedeni gardolaplarımızın tıkabasa dolu olması değil mi? Neredeyse yılın 365 günü farklı giyinecek kadar çeşit kıyafeti olan bugünün “modern ve kapitalist düzenine ayak uydurmuş olan kadınları” olarak bizler “acaba aracı amaç haline mi getirdik” diye hiç düşündük mü?

Bugün, özellikle tesettürlü bayanların çalışma imkanı bulabildiği iş yerlerine bakarak kılık-kıyafetin araçtan ziyade bir amaç haline geldiğini iddia etmek hiç de zor değil. Öyle ki, birbirinden güzel, göz alıcı, özenle kombin edilmiş, dikkatlice seçilmiş kıyafetler genç ve güzel bayanlara daha bir alım daha bir çekicilik katıyor.

Böyle olunca insan şöyle bir durup düşünüyor:  İş yerinde çalışmamızın amacı ne? Kılık-kıyafetin amacı ne? Çoluk çocuğumuzu kreşlere dadılara bırakıp aile hayatımızı dumura uğratma bahtsızlığını göğüsleyerek çalışageldiğimiz işyerlerimizi bir defile alanı olarak mı görüyoruz? Bizi soğuktan/sıcaktan, haram bakışlardan koruması için kuşandığımız kılık-kıyafetimizin, bundan öte bir misyonu daha mı var?

Aracı amaç haline getirmek çoğu zaman insanoğlunun düşüşünü
hazırlayan başlıca unsur olmuş. Putperestlik (paraya 
mala mülke, makama, evlada tapşırma),insanlara 
perestiş etme gibi levsiyata sebebiyet veren durumlar, 
araç olarak arzedilenleri amaç haline getirip talep etmeye
başlamamızın sonucu olarak ortaya çıkıyor.

Bu anlamda, bildiklerimizi tekrar gözden geçirip uygulamaya çalışmak, bilmiyorsak öğrenmeye çalışmak, Rabbin izniyle bizleri daha büyük hatalar işlemekten alıkoyacaktır. Tesettür ayetleri, Peygamberimizin sünneti, Annelerimizin nasıl örtündüğü, kadın sahabi efendilerimiz ve sahabi efendilerimizin eşlerinin bu çerçevedeki davranış ve tutumları, tabiin ve tebe-i tabiinden zevatın bu  husustaki uygulamaları bizler için başvuracağımız başlıca kaynaklar.

Yazıya başlamadan evvel aslında Bugün gazetesinde bugün çıkan modacı Hakan Yıldırım’ın işyerleri özelinde giyim ipuçları konulu haberinden esinlenip, mütedeyyin bayanlar olarak bu ipuçlarını nasıl uygularızdan bahsedecktim. Bazen sizin yazmak istedikleriniz değil, belki yazılması gerekenler yazıldı diyerek bırakıyorum…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s