Pabuç önemlidir zira, huzurla geçmesini beklediğiniz önemli bir günününüzü yaşanmaz hale getirebilir veya eşsiz bir gün yaşatabilir; pabuç önemlidir çünkü, eğer uyumluysa giyim-kuşamınızı tamamlar veya tamamen absürd bir görünüm oluşturabilir; pabuç önemlidir hakeza, yaşam tarzınız hakkında bazı ipuçları vereceğinden sosyal ortamlarda kabul edilebilirliğinizi arttırabilir veya tastamam kapının dışında bırakabilir. 

Kimi ayakkabının rahat olmasını önemser, kimi ayakkabının marka olmasında titiz davranır, kimisi de şıklıktan taviz vermeyecek modelleri tercih eder. Kimisi de zaman/mekanın çeşitliliğine göre seçimlerinde esneklik gösterir.

Bloğumda bu konuya yer vermek istememin sebebi ayakkabılarımızın giyim-kuşamımızın bir parçası olması ve dolayısıyla ayakkabı seçimlerimizin tesettür açısından da önem önem arzetmesi. 

Şahsi kanaatim ayakkabı seçiminde  rahatlık ve sağlığa öncelik verilmeli. Zira yaşantımızın uyku dışında kalan bölümünde ayakta geçirdiğimiz kısım (özellikle de ev dışında çalışanlar için) hiç de önemsenmeyecek kadar az değildir. Yürüyüş anlamında sağlıklı yürüyüş tekniklerinden bihaber olduğumuz yetmezmiş gibi tüm vücut ağırlımızı göğüsleyen ayaklarımıza bu konforu en azından sunuyor olmalıyız.

Sağlık ve rahatlık denilince akla hemen topuklu/topuksuz
ayakkabılar gelmemeli; ayakkabının topuk yüksekliğinin
yanısıra sağlık için tehdit oluşturacak malzemeden yapılıp
yapılmadığı, ortopedik olup olmadığı da sağlık ve rahatlık
denildiğinde düşünmemiz gereken unsurlar.

Bir çoğumuz rahat ve sağlıklı ayakkabının topuksuz düz olması gerektiği kanaatine sahibiz. Halbuki en sağlıklı ve rahat ayakkabı, ayakları yormayacak yükseklikteki topuğa sahip, hakiki deriden üretilmiş, ortopedik yükseltileri haiz ayağımızı sıkmayan/vurmayan ayakkabıdır.

Babet ayakkabılar  yeri geldiğinde ayaklarımızı yüksek topuklulardan daha fazla  yormakta, düz taban rahatsızlığına  sebebiyet vermektedirler. Ayrıca piyasada o kadar çok ayakkabı mağazası ve markası var ki, ayrıca artık gerçek deri taklidi o kadar iyi yapılıyor ki, yeni nesil gerçek deri ile suni deri arasındaki farkı dahi ayırd edemez duruma geldi.

Marka ayakkabıların avantajı markaların ekseriyetle kaliteli (ve sağlıklı) materyelden yapılması; dezavantajı ise bir o kadar da pahalı olmaları.

Ayakkabıların giyim-kuşamımızın diğer unsurlarıyla uyumlu olması önemli demiştik. Şöyle ki; spor bir kıyafetin üzerine daha çok iş yerlerinde tercih edilen hafif topuklu sade bir ayakkabı elbetteki iyi bir konbin oluşturmaz bir nişan/düğünde giyilen abiye tarzı bir kıyafein altına düz bir babetin giyilmesindeki uyumsuzluk benzeri. 

Son olarak ayakkabıların kişilerin sosyal statülerine 
işaret eden yönünden bahsetmek istiyorum. Geçenlerde
Metropolitan Sanat Müzesinde katıldığım "sanatta moda"
konulu kısa bir turun ardından Batıda kıyafetlerin, 
kişilerin toplumdaki statülerini ifade eden bir unsur
olduğunu bir kez daha öğrenmiş oldum.

Ancak İslam dininde sınıf ayrımı söz konusu olmamakla birlikte, sosyal statü anlamında farklı statülerdeki zevatın giyim formatlarının diğerlerine göre farklı olduğunu müşahede ediyoruz. İlginç bir örnek gelmeyebilir, zira Osmanlı’dan kalma mezar taşlarını inceleyecek olursanız, mezar taşı olarak yapılan sarıkların kişilerin statülerini yansıtacak şekilde farklılaştığını göreceksiniz. 

Özetle; pabuç deyip geçmeyin, pabuç önemlidir. 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s