Londra Moda Haftasında Sokak Modası Üzerine…

_MG_9868

Bugün mentorum olarak gördüğüm Reyhan Yazıcı’dan çok güzel bir şey öğrendim: Dört büyük moda haftası kendi aralarında modaya dair bir takım konseptleri paylaşmışlar: Londra Moda Haftasının konsepti baskın bir sokak modasına ev sahipliği yapması.

_MG_9869

Londra’da yaşadığım dönemlerde ki – bir 8-10 yıl öncesinden bahsediyorum- ingiliz bayanlarının aşırı şık olmasa bile, kendi içinde uyumlu bazen uçuk kaçık ama tarzı olan bir stil sahibi olduklarını gözlemlemiştim. 

_MG_9870

Sanırım İngilizlerin bu farklı giyinme tutkusu Londra Moda Haftasında kendini ağırlıklı bir şekilde hissettiren sokak modasıyla kendini dışa vuruyor.  

_MG_9871

Moda haftasını ziyaret edenler de, medya mensubu olsun olmasın, ellerinde profösyönel fotoğraf makinalarıyla farklı, marjinal, renkli, biraz çılgın kıyafetlilerin peşinde. 

_MG_9897

Bu yıl Londra Moda Haftasını ilk defa ziyaret etmekle beraber, sokak modasına dair söylemek istediğim çok şey var ama, blog yazılarımı kısa tutmak istediğim için çok az değineceğim.

_MG_9969

Öncelikli olarak ağır bir makyaj, farklı saç rengi veya modeli kişiyi “ben burdayım” dedirtiyor ve ister istemez dönüp bakıyorsunuz. Sonrasında kıyafetine baktığınızda “evet bunun fotoğrafını çekmeliyim” diyorsunuz. Genelde kıyafetler de daha çok genç tasarımcıların marjinal dizaynlarını andıran tarzlarda.

_MG_9908

Yılın moda renklerinin çoğunlukla kullanıldığı kıyafetlerde marjinalliği destekleyen diğer bir unsur, zıt renklerin bir arada kullanılması.

_MG_9875

Sadece bayanlar mı? Erkeklerin de kendine has bir sokak modası tarzı var. Sayısı az da olsa fotoğraf karelerine yansıyan bu moda takipçileri, ya moda okulu öğrencisi, ya blogger yada marjinal olması seven sıradan vatandaş.

Londra Moda Haftasına dair yazacaklarım henüz bitmedi: buraya bir noktalı virgül koyuyoruz ve ara veriyoruz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s