Moda dünyasında maxi elbise hemen hemen gece kıyafetiyle aynı anlamda; koleksiyonlarında maxi elbiseyi en çok kullanan Valentino’nun mazbut tasarımları dahi gece elbisesi olarak kullanılmak üzere tasarlanıyor ekseriyetle.

Valentino-Maxi-dress_-Model-Jac

Batı modasında elbise denince akla “siyah mini elbise”, “straplez elbise”, “askılı elbise” geliyor. Bu elbise modellerini  taşımak isteyen mütedeyyin bayanlar bu kıyafetleri ilave parçalarla kombinlemek durumundalar. Siyah mini elbisenin altına pantolon, straplez elbisenin içine gömlek altına pantolon, askılı elbisenin içine t-shirt giymek zorunda. Böyle olunca, kombine başörtü de ilave edildiğinde kombinleme işi saatler sürebiliyor.

Halbuki uzun kollu tek parça maxi elbiseler gardrop karşısında çok fazla vakit geçirmeden hazırlanmayı sağlıyor. Desenli veya uygun bir tonda tek renk başörtüsüyle oldukça kolay bir kombin oluşturulabiliyor. 

Moda dünyasındaki bu alışkanlık, tesettür endişesi olmayan firmalar tarafından da edinilmiş bir alışkanlık. Kendi tecrübemi aktarayım: Bugüne kadar uzun kollu maxi bir elbiseye 2011 yılında Fabrika’da rastlamış, fiyatını sormadan almıştım. 

tesettur2

Tesettür firmalarında elbiselere elbette yer veriliyor, ama bir çoğu o kadar aksesuar yüklü ki miminalist severler tarafından pek tercih edilmiyor. 

Moda dünyası uzun kollu maxi elbisenin yerine günlük olarak kullanılmak üzere tulumu ön plana çıkarıyor. Tek parça mı giyinmek istiyorsunuz; uzun kollu ve maxi olarak tabir edebileceğimiz tulumu gardrobunuzdan eksik etmeyin şeklinde tavsiyede bulunuyor.

tulum

Tulum bir bakıma tesettür kurallarına uygun tasarlandığında oldukça güzel bir kıyafet olmakla birlikte kullanımı çoğu zaman zor olabiliyor. Bu durum da tulumun tercih edilme olasılığını azaltılıyor. Ama herşeye rağmen tek parça kiyafeti benimseyenler (benim gibi) kullanım güçlüğüne karşın tulumu gardroplarınden eksik etmiyorlar. 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s