Doha’dan merhaba,

Katar dünyanın en zengin ülkesi. Bayanların geleneksl kıyafeti abaya aswad diğer bir tabirle siyah abaye. Erkekler ise beyaz entari giyiyorlar. Katar’da yabancılar dahil 2 milyon insan yaşıyor, zira bunun sadece 200.000’i öz be öz Katarlı. Katarlılar, Katarlı olmayanların kendileri gibi giyinmelerinden hoşlanmıyorlar. Siyah abaye veya beyaz entari giymek Katarlı olmak demek, bir çeşit “dress code.” Katarlılar kendilerini özel ve farklı hissetmek istemenin gereği olarak kıyafetlerini kendilerine saklı tutmak istiyorlar. 
image-4
Doha’da birçok abaye çarşısı var: Azizya, Jaber, Wakif, Felah, Asiri, Dira bunlardan bazıları. Bu çarşıların bazıları bir cadde üzerinde kurulu dükkanlardan oluşmuş, bazıları da bildiğimiz
eski çarşı mimarisinde.
image-7
Aziziya çarşısını dolaştığımda gördüm ki, abayenin de modası var: Katar’da şu an moda olan abayelerin genel özelliği bej ve bej gibi soft renklerle garnilenmiş daha modern çizgideki abayaler. Bir önceki sezonda ne vardı bilemiyorum ama, klasik modellerin başında nakışlı abayaler geliyor: ister renkli ipliklerle nakşedilmiş, ister siyaha siyah renkle işlenmiş olsun, nakışlı feracelerin modası hiçbir zaman geçmiyor.
Mağaza işi abayelere gelince: hemen hemen hepsi Swarowski elemenlerle bezenmiş model model taşlı abayeler. Daha çok sırt bölgesine işlenmiş olan taşlar, kol uçlarına ve yaka uzunluğuna yapılan bordürlerle kombinlemiş. Kumaşlar hafif ve terletmeyecek cinsten.
image-5
Aslına her keseye her zevke hitab eden abaye mevcut. Önemli olan ne istediğini bilmek ve ona göre alışverişini yapmak, aksi halde eli boş olarak eve dönmek olası. Henüz bir  çarşı gezdim ama, söyleyecek daha çok şeyim olmasına rağmen kısa keseyim istiyorum. Bir sonraki çarşı yazımızda görüşmek üzere. 
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s