image-15

Doha’nın bir çok şehir gibi bir yeni şehri bir de eski şehri mevcut – new city vs old city.  Yeni şehir daha çok yüksek binalar, AVM’lerle bezenmişken, eski şehir, eski zamanların çarşılarını andırır -Sirkeci ve Kapalı Çarşı civarı gibi- çarşılarla dolu.

Bu çarşıların en eski ve en otantik olanı Souq Waqif. Souq Waqif’ta ne ararsanız var: Baharatlar, hediyelik eşyalar, bakırcılar, güğümcülerin yanısıra Orta Doğu’nun farklı lezzetlerini tatmanızı sağlayan restorantlar ve nargile mekanları mevcut çarşı boyunca. İran mutfağından Fas mutfağına, Suriye yemeklerinden Lübnan çeşitlemelerine her ağız tadına her keseye uygun lezzetler. 

image-28

Souq Waqif’in hemen yanında Bin Ali ve Bin Ahmed çarşısı. Hemen altında ise Gold Souq. Biraz ötedeyse Souq Felah. Souq Felah tam bir abaye çarşısı; hem ready-made hem de made-to-mesure abaya bulabileceğiniz bir çarşı.

Biraz daha ilerde kumaşçılarıyla meşhur Souq Deira ve Souq Asiri. Kumaşlar Orta Doğu’nun canlılığını yansıtan renklilikte ve çeşide sahip. İncili boncuklu Hint kumaşlar, abayelere garni olarak kullanılan siyah danteller, ipekler, taftalar…

image-23

Çarşıların sonuncusu Souq Jaber. Jaber’deki mağazaların vitrinlerinde daha çok çocuk kıyafetleri, taşlı boncuklu ve ultra yüksek ayakkabılar gözü dolduruyor.

Daha önceki yazımızda abayelerin modası olduğundan bahsetmiştik. Ve son modanın ketenli kumaşlarla garnilenmiş daha modern çizgiye sahip abayeler olduğunun altını çizmiştik. 

image-27

Benim gibi klasik severler için eski model abayeler, hem model açısından hem de kumaş cinsi açısından, Souq Felah en beğendiğim çarşı oldu. Vitrinlere aylarca önce yerleştirilmiş modellere hayran kalıp, satıcıların yeni modellere bakmam konusundaki ısrarına kanmayıp, vitrinden çıkarttırdığım  bir çok abaye oldu 🙂

Bir de AVM’lerdeki mağazalarda satılan abayeler var ki ateş pahası – Almotahjiba gibi.  El işçiliğinin alabildiğine kullanıldığı işlemelerle bezenmiş abayeler 1500 QAR ( yaklaşık 750 TL)’dan başlıyor. Aylık geliri 5000 Doların üstünde olan Katarlılar için bu fiyatlar çok olmasa gerek 🙂 

Özetle; Katar güzel bir memleket, zengin bir ülke, yiyecek pahalı, kıyafetler nispeten ucuz. Gezip görmeye değer ilgi duyanlar için.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s